niedziela, 26 marca 2023

Niesforna cesarzowa

"Sisi – Kaiserin wider willen" Allison Pataki, fot. paratexterka ©
"Sisi – Kaiserin wider Willen" Allison Pataki
[PL: "Sisi. Cesarzowa mimo woli"]


Wciągająca powieść historyczna o podlotku z Bawarii, który niespodziewanie podbija serce cesarza i z impetem wkracza na konserwatywne salony Wiednia, gdzie toczy boje nie tylko z wpływową teściową, ale przede wszystkim z wielopokoleniową tradycją Habsburgów. Pataki stara się pokazać dworską codzienność obcymi oczami – z perspektywy Sisi, która nie została stworzona do roli, w jakiej obsadził ją los, i której piękne portrety przykrywają skomplikowane, zniewolone wnętrze, pragnące wiele więcej, niż wypada.


Do niedawna widziałam Sisi jako Romy Schneider, z fiołkowymi oczami, rumieńcami, włosami do ziemi i w przepięknych kreacjach księżniczki. Nowa ekranizacja, "W gorsecie", zburzyła ten obraz, bo nagle Sisi było dwie: ta idealna, dziewczęca, kochana, i ta doroślejsza, rozbita, nieprzewidywalna. Film zrobił na mnie takie wrażenie, że chciałam się dowiedzieć więcej, a po rozdziale o Elżbiecie Bawarskej z "Królowych przeklętych" postanowiłam sięgnąć po "Cesarzową mimo woli". Najbardziej interesowało mnie chyba to przeobrażenie; czas, kiedy piękny obraz pękł i powody, z których to się stało.


Powieść Pataki zdecydowanie polecam na zapoznanie się z postacią Sisi w warunkach bardziej sprzyjających niż stosy faktów i dokumentów. Autorka płynnie i obrazowo opowiada o otoczeniu cesarzowej, nie spuszczając z oka tego, co dzieje się w jej romantycznej duszy, mającej skłonność do poezji, ale też tak ciążącej z czasem melancholii. Czytelnik nie zdąży znużyć się sielanką ani rozterkami młodej władczyni, bo Pataki nie dość, że wzbogaca poszczególne wątki autentycznymi wierszami Sisi, to dodaje fragmenty niepozostawiające wątpliwości, że zdarzy się coś, co wymknie się planom i konwenansom, aż w końcu wywróci świat cesarzowej do góry nogami. Trzecią część czytałam z zapartym tchem i obojętne już mi było, czy to fakty, czy fikcja. Chciałam wiedzieć, jak się skończy. I coś czuję, że Pataki swojej opowieści jeszcze nie skończyła (w Polsce, oprócz "Sisi. Cesarzowa mimo woli", ukazała się także "Sisi. Samowolna cesarzowa").


Bez względu na to, czy historia Sisi fascynuje, czy frapuje, warto ją poznać. Następne w kolejce czekają biografia Romy Schneider i księżnej Diany, ale najpierw potrzebuję oddechu, jakby udzielił mi się jego brak – i to wcale nie za sprawą gorsetu.


A może też…

“Sekret Tatiany” Gill Paul , fot. paratexterka © “Zaginiona córka” Gill Paul, fot. paratexterka © "Cztery siostry. Utracony świat ostatnich księżniczek z rodu Romanowów." Helen Rappaport, fot. paratexterka © 

"Rosyjska zima" Daphne Kalotay, fot. paratexterka © “Audrey Hepburn. Tancerka ruchu oporu” Robert Matzen, fot. paratexterka ©

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz